Nebojte se tunelů

Pokud bychom chtěli ve světě stanů ukázat na věc, která je českou outdoorovou komunitou nejvíce opomíjena a koluje o ní nejvíce nepravdivých mýtů, budou to jednoznačně tunelové stany.

Tunelová konstrukce,  neboli tunel, je koncepce spoléhající na dva nebo více prutů, vedených rovnoběžně, a tvořících tak jakousi harmoniku. Pro ilustraci přikládáme obrázky typických zástupců. Tunelové stany spadají do kategorie nesamonosných stanů. A v tom se právě skrývá kámen úrazu. Jakmile toto slovo vyslovíte před zákazníkem, ihned stan odvrhne, jelikož tento termín pochopí jako něco podřadného.

Musíme si nejprve vysvětlit, co to “nesamonosný“ stan znamená. Takovéto stany je třeba zakotvit kolíky do země, aby stály. Na rozdíl od v Čechách všudypřítomných kopulovitých iglů samy o sobě nestojí. V tomto okamžiku se každý turista a kempař zhrozí, co kdyby náhodou někdy stanoval na podkladu, do kterého není možné zapíchnout kolíky.
 
Oblíbený tunelový stan pro 3 osoby  - Pinguin Storm
 
Ultralehký tunelový stan pro 2 osoby - Vango Helix 200
 
Ruku na srdce: stanovali jste někdy někde jinde než na trávníku? 99% lidí nikdy.
 
Jakmile překonáme tento rozšířený blud, zjistíme, že tunely jsou ve většině ohledů lepší než stany kopulové. Jsou výrazně lehčí, prostornější, rychleji se staví, mají na sobě méně potenciálně problémových švů, a ačkoli se to nezdá, jsou i velmi odolné. Důkazem budiž všechny západní evropské trhy, kde tunely jasně vládnou, a nabídka předních světových výrobců, na tunelech založená.

Svou část viny na utlačování tunelů v Čechách nesou i tradiční čeští výrobci, kteří z nepochopitelných důvodů tunely opomíjejí. Prvními českými vlaštovkami jsou rodinné stany, u kterých se pozitiva tunelové konstrukce projevují nejsilněji. Nyní si na konkrétních případech ukážeme výhodnost tunelů:

  • Kotvení do země: nenajdete tunel, kterému by k plnohodnotnému postavení nestačily pouhé 4 kolíky.  A nebo klidně 4 kameny, 4 cepíny nebo 4 lyže.
  • Nejlepší prostorové využiti zastavěné plochy: ohnuté nosné tyče tunelu tvoří půloblouky nebo půlelipsy. Proto mají tunely do značné výše od země prakticky kolmé stěny, což dělá stan úžasně prostorným. V případě stanů rodinných je to vlastnost přímo klíčová.
  • Výborný poměr prostor/hmotnost: tunel je vždy lehčí než kopulový stan z identických materiálů a o stejné vnitřní prostornosti. Je to dáno kratšími tyčemi a lepším obestavěním plochy.
  • Velmi rychlá a snadná stavba: tunel se díky relativně krátkým tyčím, které se nikde nekříží, velmi rychle a snadno staví. Tunely mají vždy vnější konstrukci, tedy je možné stavět obě vrsty najednou. Pokud má stan navíc systémy urychlující stavbu, jako například na jedné straně zapošité tunýlky, stavba může zabrat klidně poloviční čas oproti stanu kopulovému.
  • Nečekaná odolnost: na první pohled chatrnou konstrukci je možné vystavit i velmi silnému větru. Např. zde testování tunelu firmy Robens. Tunel je velmi aerodynamický v podélném směru. V příčném směru je to již horší, ale zde naopak optimálním způsobem stan podpírají půlobloukové tyče. V nouzi je tunel také možné velmi efektivně vykotvit kotvícími šňůrami.

Přijděte se na Výstavu stanů na vlastní oči přesvědčit o výhodách tunelů!

Adam Janča, Výstava stanů

DALŠÍ ČLÁNKY O VÝBĚRU STANů

>>Vybrané tunelové stany na 4camping.cz<<

Navštivte nás

31.5. - 25.8.2024
PO - NE: 10:00 - 20:00
PVA EXPO
Praha Letňany
Vstup a parkování
Zdarma